Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počátky běžeckého závodu Svatojánská 20 mají mnoho společného s triatlonem. 80. léta minulého století jsou dobou, kdy i k nám začalo pronikat toto nové sportovní odvětví a jedním z prvních triatlonových závodů v Čechách byl i Železný muž pořádaný právě v Berouně. Triatlonu se tehdy věnovali především bývalí nebo ještě aktivní plavci, cyklisté či jiní příznivci vytrvalostních sportů. V Berouně se tehdy triatlonisté sdružili v Klubu vytrvalostních sportů Beroun – KVS Beroun, který vznikl v rámci tehdejšího SVAZARMu. Členové KVS se závodů nejenom účastnili, ale zároveň pořádali triatlonové a cyklistické závody. V roce 1985 KVS Beroun poprvé uspořádal vytrvalostní běžecký závod Svatojánská 20. Název závodu „Svatojánská 20“ byl odvozen od obce Svatý Jan pod Skalou, poutního místa, kterým závod mužů vede, a „20“ se do názvu dostala jako původní odhad délky závodu mužů. Odhad to byl sice velmi hrubý, ale s ohledem na tradici jej v názvu zachováváme. A tak vedle například „britské míle“ v délce 1609,3449 metru, existuje i „Svatojánská 20“ v délce 17 800metrů (regulérní přeměření traťi však dosud neproběhlo). Trať Svatojánské 20 kopírovala běžecký okruh  triatlonového závodu Železný muž. Přímo ve městě Beroun byla trasa závodu mírně zkrácena, neboť start i cíl běhu při Železném muži byl v Berouně na koupališti u autokempu a trať vedla přes poměrně rušné autobusové nádraží. Start i cíl Svatojánské 20 byl tedy posunut blíže k okraji města, až za autobusové nádraží před restauraci Rudolfinum, ve které závodníci i pořadatelé našli nezbytné zázemí. Od 3.ročníku (rok 1987) byla změněna trasa průběhu Berounem tak, aby se závodníci vyhnuli hlavní silnici, po které se dosud běhalo. Startovalo se nadále od restaurace Rudolfinum, ale na opačnou stranu a dále se běhalo paralelně s původní tratí až k náběhu na cestu podél Berounky, odkud již trať zůstává beze změn (viz mapka Varianty trasy závodu městem Beroun v jednotlivých ročnících). V roce 1990 našel závod nové zázemí v prostorách tehdejší Střední zemědělské školy (později Integrovaná střední škola technická) a před tuto školu bylo také posunuto místo startu a cíle, což opět znamenalo mírnou změnu délky závodu. 

            Porevoluční doba přinesla zánik SVAZARMu i KVS Beroun a měla znamenat i konec Svatojánské 20. Dosavadní organizátoři v roce 1991 již závod nehodlali uspořádat. To se krátce před obvyklým termínem konání závodu dozvěděli jednak místní atleti, kteří se závodu pravidelně účastnili, jednak triatlonisté registrovaní tehdy v oddílu HF Sport Beroun (ostatně řada členů byla tehdy zároveň registrovaným atletem Lokomotivy Beroun i triatlonistou oddílu HF Sport Beroun) a rozhodli se Svatojánskou 20 nadále pořádat. Tento kritický 7. ročník závodu nebyl uveden v termínovce běhů a je ročníkem s historicky nejnižší účastí pouze 16 závodníků ve 3 kategoriích. V tomto roce byl závod opět startován před restaurací Rudolfinum, ale tak tomu bylo již naposledy a všechny další ročníky již mají start i cíl před Integrovanou střední školou technickou v Berouně a zůstává tomu tak i po-té, co se pořadatelské zázemí  přesunulo do Základní školy Beroun Závodí  asi 300m od startu závodu. Jedenkrát v historii závodu musela být trať pozměněna významněji a to v roce 2010. Tehdy z důvodu rekonstrukce lávky v osadě V Kozle nebylo možné běžet část od Lodenického potoka směrem na Srbsko. Trať 11,2 km vedla tehdy proti směru Lodenického potoka k silnici na Hostím a zpět, trať 17,8 km byla prodloužena za Svatý Ján pod Skalou po silnici směrem na Sedlec a po obrátce u autobusové zastávky Svatý Jánek vedla stejnou cestou zpět do Berouna, délky tratí byly zachovány. Závod je dosud pořádán ve spolupráci atletů a triatlonistů z Berouna. V současné době jsou oba tyto oddíly registrovány v TJ Lokomotiva Beroun.

            V prvních ročnících pořádaných KVS Beroun byly vypisovány kategorie mužů, žen, jedna kategorie veteránů mužů a jedna kategorie dětí jejichž závod měl první čtyři ročníky shodnou trať se ženami, později se konal na cca 1,5 km dlouhém okruhu v Berouně. Od změny pořadatelů v roce 1991 jsou vypisovány pouze kategorie dospělých. Nejdříve také pouze kategorie mužů, žen a jedna veteránská kategorie mužů, postupně však počet kategorií narůstal až na současných osm a to M, M40, M50, M60, M70, Ž, Ž35, Ž45. Svatojánské 20 se během prvních 20 ročníků zúčastnilo celkem 905 závodníků – z toho 49 dětí, 135 žen a 721 mužů. Nejnižší účast byla v již zmiňovaném roce 1991, v posledeních letech opět narůstá popularita běžeckých závodů a také závodnická účast na Svatojánské 20, v roce 2013 odstartovalo k závodu 204 účastníků, v roce 2014 jich bylo již 278. Od roku 2004 je závod součástí Středočeské ligy vytrvalců a od roku 2014 také Brdského běžeckého poháru. 

aktualizováno: 23.11.2014