Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová trasa závodu - od roku 2018:

mapa: https://svatojanska20.estranky.cz/img/original/110/trat-svat-20---2018.jpg

Tratě 18 i 11,2 km začínají na atletickém stadionu TJ Lokomotiva Beroun (Tyršova 85, Beroun), po jednom okruhu na stadionu vedou obě trasy na lávku přes Litavku směrem k vlakovému nádraží, po podběhnutí dálničního mostu se odbočí doleva, dále k lávce pro pěší na železničním mostě, po které se překoná řeka Berounka, hned za lávkou doprava pod železniční most a přes silnici a pak již po cyklostezce podél řeky Berounky. Obrátka trati 11,2 km je na konci osady V Kozle a stejnou cestou vede zpět do Berouna na stadion. Trasa 18 km vede z osady V Kozle dál podél Loděnického potoka (proti směru jeho toku) k silnici na Hostim, na ní se odbočí doleva a pokračuje se po silnici do obce Svatý Jan pod Skálou, kde cca 400 metrů za návsí  s kostelem je obrátka. Po obrátce trať vede opět stejnou cestou zpět do cíle v Berouně na atletickém stadionu.

Původní vedení tratí závodů bylo následující:

Průběh trati přes město Beroun se v průběhu prvních deseti ročníků mírně obměňoval, následně se ustálil v této - nyní již bývalé variantě - závod startoval v Berouně Závodí před Střední odbornou těchnickou školou a vedl Karlovou ulicí nejprve pod dálničním, pak pod železničním mostem, za kterým se trať napojuje na cestu vedoucí k čističce odpadních vod. Dále vedla po cyklostezce při levém břehu řeky Berounky, přes lom Alkazar, do osady v Kozle, kde lávkou překračovala Loděnický potok (nazýván též Kačák) těsně před soutokem s Berounkou a dále po proudu Berounky až do obce Srbsko. Zde na prostranství před kapličkou bývala obrátka. Po té se závodníci vraceli zpět do osady v Kozle, znovu přeběhly lávku přes Kačák, hned za ní muži odbočili doprava. Ženy a muži nad 70 let (trať 11,2 km) po druhém (zpětném) přeběhnutí lávky přes Kačák již neodbočovali doprava, ale pokračovali rovně stejnou cestou, kterou od Berouna přiběhli, zpět do cíle v Berouně, před SOŠ. Muži (trať 17,8 km) po druhém přeběhnutí lávky přes Kačák a po odbočení doprava, pokračovali proti proudu Kačáku, před obcí Hostim naběhli na silnici (odbočili na ní doleva) a dál běželi po silnici přes Hostim do Svatého Jana pod Skalou, kde na parkovišti před klášterním kostelem sv. Jana Křtitele byla druhá obrátka. Po-té se závodníci vraceli stejnou cestou zpět přes Hostim a po cestě podél Kačáku do osady v Kozle, kterou na zpáteční cestě proběhnuli po široké zpevněné cestě, a pokračovali zpět do Berouna, přes lom Alkazar a kolem čističky odpadních vod - stejnou cestou, ale opačným směrem - do cíle, který byl totožný s místem startu.

Téměř celý závod mužů i žen vede Chráněnou krajinnou oblastí Český Kras a malebným údolím Berounky a Kačáku, trať mužů také poutní obcí Svatý Jan pod Skalou. A tak ti závodníci, kteří dokáží během závodu vnímat své okolí, se mohou pokochat přírodními i kulturními památkami kolem kterých běží.

 

Vzhledem k tomu, že trať kopíruje vodní toky (nikoliv dravé řeky, ale pomalé dolní řečiště), je převýšení na trati zcela minimální. Výsledné časy dosažené při závodě bývají ovlivněny pochopitelně aktuální běžeckou formou závodníků, ale i povětrnostními podmínkami a stavem trati. Listopadový termín konání závodu obvykle znamená sychravé a vlhké počasí, které značně rozbahní okolí osady v Kozle a úsek kolem Kačáku k silnici na Hostim. Nejrychlejší časy bývaly dosaženy, když noční mráz zpevnil povrch trati a během dne se udrží teplota kolem 0°C, při které povrch nestihne povolit. Dosud se neopakovaly podmínky z 1. ročníku závodu, kdy se běželo na cca 15 cm čerstvého sněhu, i když sněhový poprašek se ještě několikrát zopakoval. Neobvykle obtížné podmínky byly také v roce 2002, kdy po srpnových povodních byl povrch trati značně rozbitý a místy bylo nutno se vyhýbat výmolům. Často se při návratu do Berouna od osady v Kozle závodníci potýkají s velmi silným protivětrem.

 

Od roku 

 

Mapa trasy závodu - viz fotogalerie  : Mapa závodu

https://svatojanska20.estranky.cz/fotoalbum/mapa-zavodu/

 

Náhledy fotografií ze složky Mapa závodu